Torutööd KKK

Korduma kippuvad küsimused

1
Kuidas paigaldada ise segisti?

Köögisegisti etapiviisiline paigaldusjuhend

Uue segisti paigaldamine kööki pole keeruline, kui järgite mitmeid lihtsaid reegleid, mis aitavad teil veevarustussüsteemi uuendada ilma suurte materjali- ja ajakuludeta. Käsitleme segisti paigaldamise põhietappe.

Ettevalmistustööd

Liialdamata võime öelda, et kvaliteetne ettevalmistus on kogu töö tähtsaim etapp. See aitab teil säästa aega ja mitte kulutada võimalike kahjustuste korral kahekordselt põranda ja mööbli väljavahetamisele.
Niisiis tuleb kõigepealt ette valmistada töökoht: katke põrand ja ümbritseva mööbli kõik elemendid paksu kile või kartongiga ning sulgege täielikult külma- ja soojaveevarustus. Võimaluse korral proovige kõik mööbliesemed eemale lükata, et tagada endale ruumikas töökoht. Kontrollige eelnevalt kõigi tööriistade olemasolu: mutrivõtmed ja torutangid, näpitsad, kaks metallvoolikut. Valige kindlasti hoolikalt vooliku pikkus: väike voolik lihtsalt ei sobi teie kööki ja pikka tuleb väga palju painutada, mis põhjustab kahjustusi või kiiret kulumist.
Enne paigaldamist hinnake ka ostetud segisti kvaliteeti. Seda on lihtne teha ka ilma eriteadmisteta: alumine kinnitus on tihe ja ei käi ringi ning kraanid peavad kergesti pöörlema, kuid mitte loksuma. Kui mutrid on pingutatud, kuid äravoolutila logiseb, siis tasub toode kaupluses ära vahetada – tegemist on praagiga.
Pärast ettevalmistamist võib liikuda töö põhietappi.

Töö etapid

Segisti vahetu paigaldus
1. Keerake segistile veejuhtme voolik otsa.
2. Pärast pronksmutrite eemaldamist keerake tikkpoldid kinni.
3. Tõmmake segistiga ühendatud voolik läbi valamu ava. Teine voolik keerake allpool otsa segisti vastavasse avasse.
4. Asetage segisti koos kummitihendiga kraanikausile. Vajutage tihkelt metallplaati ja keerake pronksmutrid tikkpoltide otsa.
5. Mutrid tuleb mutrivõtmega tihkelt kinni keerata. Siin on oluline leida kuldne kesktee: keerata kinni üsna tihkelt, kuid mitte liigselt pinguldada.
6. Seejärel ühendage voolikud veetorustiku külge. Keerake kraan enda poole. Nii tuleb paremast voolikust külma vett ja vasakust sooja.
7. Pingutage ülemutrit tugevasti – kinnitage voolik torude külge. Samuti on siin oluline seda mitte üle pinguldada.
8. Kontrollige kindlasti üle kõik ühendused. Tila peab ulatuma vabalt, kuid mitte liiga palju, ja segisti ise peab olema tihkelt kraanikausi küljes.
9. Enne veevarustuse sisselülitamist tuleb kraanid sulgeda.
Viimane etapp on tööruumi puhastamine.
Töö on tehtud!

2
Miks on WC-s veekaod ja mida tuleb igal eraldi juhul teha?

Nii mõnedki meist on seisnud silmitsi ebameeldiva probleemiga, kui WC-s on veekaod. Selline nirisemine võib põhjustada palju negatiivseid tagajärgi, sealhulgas:
• pidevalt niriseva vee ärritav heli;
• sanitaartehnikale ilmuvad kollased nired, mis muutuvad järk-järgult roosteks;
• kondensaat torudel;
• liigsed veekulud veearvesti alusel.
Millega on see sanitaartehniline probleem seotud ja mida saab sellega teha?

Veekadude põhjused WC-s

Paagi liigtäitumine

Sel juhul väljub liigne vesi ülevoolu kaudu. Sellise olukorra tekitavad:
• klapi tihendi deformeerumine – see on tingitud kummi elastsuse halvenemisest vananedes ja seega ka suutmatusest vett tihedalt kinni hoida;
• ebapiisavalt vajutatud tihend, mis lihtsalt ei kinnitu tihkelt klapi väljeava külge;
• kulunud, roostes tikkpolt, mis hoiab klapi sees ujuki hooba;
• praod plastklapi sees.
Kuidas toimida
Alguses proovige ujuk käsitsi umbes 10 millimeetri võrra välja tõmmata. Kui vedelik enam ei voola, painutage veidi hooba, et funktsioon normaliseeruks. Kui vedelik voolab edasi, on vastus küsimusele “WC-potis niriseb vesi, mida teha?” tähelepanu pööramine klappi hoidvale tikkpoldile. Kui see on kahjustatud, võib selle asemel kasutada vasktraati. Kui tikkpolt on terve, kuid klapp mitte, tuleb viimane välja vahetada.

Probleemid armatuuriga, poltidega

Sarnasest probleemist annab teada vedeliku leke, kui selle tase ei jõua paagis ülevooluni.
Kõige sagedamini tekitab selle rooste poltidel, mis ühendavad riba ja WC-potti ennast, või pragunenud plastpolt. Mõnikord on vea põhjuseks vanades WC-pottides, millel on koonussulguri all messingist sadul, rooste detailidel, mis ühendavad tihendit sadulaga paagi põhjas. Samad osad hoiavad kinni koonussulguri varda juhikut.
Mida ette võtta
Kõigepealt veenduge, et paagi sisu ei saavutaks kriitilist taset. Seejärel pöörake tähelepanu armatuurile. Kui selle seisukord on ülihea, tuleb vaid asendada poldid. Kuid palju sagedamini juhtub nii, et on vaja osta uus armatuurikomplekt, mille hind on üsna odav.

3
Millega kodus ummistust kõrvaldada?

Ummistus on tavaline probleem. Seda saab kõrvaldada iseseisvalt või  tuleb pöörduda spetsialistide poole. Üldiselt ummistuvad torud nende siseküljele koguneva rasvakihi tõttu. Korter- või eramajades on ummistunud torude puhastamiseks mitu meetodit. Selles artiklis selgitame välja, millega ummistust kodus kõrvaldada, kuidas seda ise teha ja kas on vaja spetsialisti abi.

Populaarsed puhastusmeetodid

Kanalisatsioonitorude puhastamise peamised meetodid on järgmised:
•  Mehaaniline;
•  Keemiline
Keemilise puhastuse korral peate kandma kindaid, maski ja prille, et kaitsta end kahjulike ainetega kokkupuute eest. Sisaldavad ju tänapäeva vahendid happeid ja leeliseid. Tuleb meeles pidada, et ei tohi samal ajal kasutada mitut keemiliselt koostiselt erinevat toodet.
Kanalisatsiooni keemiliseks puhastamiseks tuleb:
•  Valada valitud vahendit äravooluavasse;
•  Lisada umbes 0,5 liitrit vett;
•  Oodata veerand tundi;
• Loputada süsteemi veega (umbes 2–4 ämbrit).
Samuti on abi populaarsest vahendist SIIL. Paar lusikatäit seda ainet segatakse klaasi leige veega ja valatakse äravooluavasse. Järgmisena tuleb see puhastada valamupumbaga ja läbi pesta veega.

Kui teil on vanad malmtorud, ei saa keemilisi puhastusmeetodeid kasutada. Kui ummistus on liiga tihe, on parem kasutada mehaanilist puhastusmeetodit.

Mehaaniline meetod

Ka mehaanilise meetodiga saab maja kanalisatsiooni puhastada. Siin läheb vaja nii trossi, toruharja kui valamupumpa. Kui ummistus pole sügaval, kasutage valamupumpa. Sel juhul peate äravooluava sulgema valamupumbaga, avama kraani ja  laskma veel joosta, kuni valamupumba kauss on kaetud. On oluline, et selle all ei oleks vett. Järgmisena tuleb teha kuni 20 vertikaalset liigutust, pumpa äravooluavalt eemaldamata. Toruharjaga  kõrvaldatakse ummistused.

Kanalisatsioonitoru puhastamine trossi abil on raskem. See peab olema kindlasti käepidemega. Puhastamiseks tuleb:
•  Demonteerida kraanikausi sifoon;
• Panna “traadi” ots torusse ja liigutada seda mitte päripäeva, keerates
Kommentaar: siin oli vene keeles veidi imelik lause, tegin otsetõlke.
•  Aeg-ajalt tross välja tõmmata ja puhastada.
Pärast protseduuri lõppu on vaja sifoon paika panna ja süsteem (kuuma) veega läbi pesta. Järgmisena keerake vesi lahti.  Kui see kiiresti ära voolab, on ummistus kõrvaldatud. Vastasel juhul peab toimingut kordama. Trossi abil saate puhastada nii malm- kui ka plasttorusid.

4
Vannituba lõhnab kanalisatsiooni järele: milles on põhjus?

Vannituba on koht, kus pärast rasket tööpäeva on nii mõnus hurmavalt lõhnavas vahuvees puhata. Kuid kogu selle mõnu võib rikkuda ootamatult tekkinud ühiskanalisatsiooni ebameeldiv lõhn. Miks vannituba kanalisatsiooni järele lõhnab, mida selle probleemiga peale hakata?

Miks vannitoas lõhnab kanalisatsiooni järele

Ruumis tekitavad halba lõhna mõned peamised tegurid. Üks neist on kanalisatsioonisüsteemi ülerõhk. See ilmneb siis, kui püstaku ventilatsioon pole töökorras, tekkinud on lõtk.  Kui kanalisatsioonisüsteem täitub suure hulga vedelikuga, surutakse õhk teie vannituppa. Haisev õhk võib tulla läbi mittehermeetilise kinnituse.

Mõnikord haiseb vannituba kanalisatsiooni järele pingelanguse/rõhulanguse? tõttu, kui torudest voolab suur kogus vedelikku välja ja tekib vaakum, mis imab kõikvõimalikest kohtadest vett ja eeskätt veetõkkest. Mõnikord, kui sifoon on väike ja te pole vanni pikka aega kasutanud, aurustub sellest vesi ära.

Kuidas tuvastada, kust lõhn tuleb

• Veenduge, et ebameeldiv lõhn tuleb torudest, mitte muudest allikatest. Kui sifoonis pole enam veetõket,  imbub õhk äravooluavasse.
•   Kontrollige kanalisatsioonitorude liitekohti. Vanad malmtorude õmblused võivad kaotada tiheduse ja toru ise võib läbi mädaneda.
•  Kui tegemist on plasttorudega, mis põhimõtteliselt ei saa lekkida, võib põhjuseks olla see, et otsmuhvi pole paigaldatud kummitihendit.

Kuidas ebameeldivast lõhnast lahti saada

Kui sifoonis olev veetõke kaob, peaksite võtma ühendust oma elamukontoriga ja nõudma, et võetaks tarvitusele abinõud kanalisatsioonitoru ummistuse kõrvaldamiseks. Sama tuleks teha ka siis, kui teie naabrid on remondi ajal midagi valesti  teinud või on tekkinud probleemid ventilatsiooniga. Samas tasub osta uue konstruktsiooniga sifoon, mis suudab paremini veetõket hoida.

Halva lõhna vältimiseks vannitoas ostke sanitaarsilikooni ja tihendage sellega kõik kanalisatsioonitorude lõtkud.  Kui teil on malmtoru, katke selle ühendused vee ja tsemendi seguga, mille konsistents on sarnane hapukoore omaga. Kui miski ei aita ja lõhn püsib, võtke ühendust Santekhnik24 ettevõtte spetsialistidega – meie lahendame probleemi!

5
Kuidas vannitoa segistit vahetada?

Majas on üsna tavaline probleem kraani ja segisti  purunemine. Seetõttu tuleb igal inimesel vähemalt paar korda elus vannitoa segisti vahetamisele mõelda. Statistika näitab, et sellise seadme iseseisev kokkupanek ja lahtivõtmine pole sama lihtne kui kraani paigaldamine kööki.

Iseloomulikud rikked

Kõige sagedasemad kraani defektidest tulenevad probleemid on järgmised:

•  Klapp/ventiil/kraan on suletud, kuid vesi tilgub endiselt;
•  Kraan undab/tekitab müra;
•  Vee surve on vannitoa kraanis väiksem kui maja teistes kraanides.
Muidugi saab segistit parandada ja see on palju odavam. Kuid selle asendamiseta pole kaugeltki alati võimalik hakkama saada.

Segisti paigaldus

Kõigepealt tuleb valmis panna kalts ja ämber. Need on vajalikud, kui segisti lahtivõtmisel hakkab sealt vett tulema. Kui torud ja sulgeventiil on liiga vanad, võib väike kogus vett ikkagi välja lekkida.

Edasi tuleb toimida järgneval viisil:
• Lülitada püstak välja ja lasta sinna jäänud vesi välja joosta. Siin tuleb kraan sisse lülitada ja oodata, kuni  vett enam ei jookse.
• Pärast seadme demontaaži keerata lahti kaks mutrit, mis asuvad veekraanide all. Siin tuleb appi reguleeritav mutrivõti.
•  Pärast vana seadme demonteerimist tuleb keerata ekstsentrikud seinast välja. Siin aitavad tangid. Need peab sisestama auku võimalikult lähedale.
•  Seejärel tuleb keerata tange vastupäeva.
•  Pange uued ekstsentrikud torusse. Seejuures tuleb nende alused mähkida linasse, nimelt ühe sentimeetri laiusesse õhukesse ribasse, jätkata mähkimist lõpuni ja tagasi. Serva tuleb kinnitamiseks niisutada.
•  Seejärel töödeldakse lina määrdega, ekstsentrik keeratakse võtmega torusse. Toru tuleb esmalt kruvikeerajaga mustusest puhastada.
•  Nüüd keeratakse ekstsentrikute külge helkurid. Segisti tuleb kõigepealt käsitsi kinni keerata ja seejärel pingutada mutrivõtmega.
Nüüd järgneb  kokkupanek. Selles etapis asetatakse kraan/ventiil sisse kuni piirava rõngani, misjärel tuleb selle peal olevat mutrit esmalt  käsitsi ja seejärel tööriistaga pingutada. Järgmisena paigaldatakse dušivoolik ja ühendatakse dušiotsak.

Küsimus? Saada teade







    *

    *

    *

    *

    Rivoco OÜ on 2007. aastal loodud Pärnu ettevõte, mille põhiline tegevusvaldkond on torutööd, küttesüsteemide paigaldus ja renoveerimine ning vee- ja kanalisatsiooni ehitus. Meie missioon on pakkuda usaldusväärsust ning tulemustele orienteeritust.

    Miku 8, Metsaääre küla, Surju vald, Pärnumaa.